Proč jsem od Fuji neodešel?

Poslední dobou je moderní psát „proč jsem přešel k Fuji“. Já to trochu otočím – zamyslím se nad tím, proč jsem od Fuji neodešel.

Začalo to vlastně jako většina věcí, které jsem po čase hodnotil jako dobrý nápad – impulzivní experiment. Fotil jsem s Canonem 40D. Byl jsem naprosto spokojený s rychlostí fotoaparátu, jen ten šum a rozlišení po x letech prostě kulhaly za fotografickou omladinou. Proto jsem se rozhodl, že si koupím 70D. Během toho, se mi zároveň stále častěji objevovala potřeba kompaktního fotoaparátu na „denní nošení“ abych sebou pořád netahal těžké vybavení.

Jenže když kompakt, tak by to mělo dělat pěkné fotky a když pěkné fotky, mělo by to mít kvalitní optiku a když kvalitní optika.. jsem zase prakticky u zrcadlovky. Pak jsem někde zahlédl Fuji. Vypadá to jako klasika, ovládá se to taky docela intuitivně a přes redukci na to nasadím snad úplně vše. Kam to vedlo? Bazarová X-E1. Nejdříve jen tak pro legraci s Pentaconem 50/1.8.

*Cvak*

Po pár týdnech jsem fotil zrcadlovkou a cítil jsem se nesvůj – nakažený? Tlačítka jsou jinde, je to nějaké velké. Co se stalo?

*Cvak*

Naskytla se příležitost: Fujinon 18-55/2,8-4 za 7000? No sice mám Sigmu 18-35/1.8, ale není to zase tolik – vyzkouším a když tak prodám.

*Cvak*

Chybí tomu světelnost, ale rychlost je fajn a na stabilizaci se dobře zvyká. Světelnost. No v Žilině pán prodává Fujinon 35/1.4. Nechtěl jsem koupit něco jiného? Tělo od Canonu? No to chvíli počká, třeba Fuji stejně nakonec prodám i s těmi objektivy.

*Cvak*

Šikmá plocha. Lehkost. Barvy. Závislost. Rozprodej všeho (s logem Canon) co se doma našlo aby bylo „na matroš“.

*Cvak*

Člověk se pak přistihne, jak s mírně nepřítomným úsměvem odchází s novou X-T10 z obchodu na kterou se šel jen podívat. Pak nasazuje Fujinon 35/1.4 a domů volí tu nejdelší cestu aby si to pořádně vyzkoušel.

*Cvak*

Je zahákovaný. Není cesty zpět. Možná nějaká cesta je, ale proč ji hledat 😀 je tady tak pěkně, tiše a vše je barevné.

 

Ještě jedna vzpomínka: je to už pár let. Rozhodl jsem se pro svůj první digitální fotoaparát. Vybíral jsem dlouhou dobu a protože digitální zrcadlovky byli tehdy mastodonti s cenou vlastní váhy ve zlatě, vybral jsem Fujifilm S5600, který do dnešních dní funguje u přátel jako rodinný fotoaparát a i se svými 5Mpx dělá pěkné fotky. Takže zase zpátky u Fuji 🙂